Recepty

Portugalský koláčik Pastel de Nata

  Na cesto:

  • 2 balenia hotového rozvaľkaného lístkového cesta

  Na plnku:

  • 250 ml mlieka
  • 240 g kryštálového cukru
  • 160 ml vody
  • 60 ml mlieka
  • 40 g hladkej múky
  • 6 žĺtkov
  • 1 vanilkový lusk alebo 1 balík vanilkového cukru
  • 1 škoricové drievko

  Postup: 

  Z lístkového cesta povykrajujeme väčšie kruhy a cesto potom vtlačíme do otvorov muffinovej formy tak, aby sme vytvorili košíčky. Formu s cestom dáme do chladničky, ideálne do mrazničky vychladiť. 

  Na plnku dáme variť vodu s kryštálovým cukrom a škoricovým drievkom. Do druhého hrnca dáme variť 250 ml mlieka s vanilkou. 

  V stredne veľkej miske vymiešame do hladkej kašičky múku a 60 ml mlieka. 

  Zovreté mlieko vlejeme na kašičku z múky a neprestávame miešať metličkou, aby nám nevznikli hrudky. Keď cukrový sirup vrie aspoň 5 minút, vyberieme škoricu. Sirup teraz vlejeme do mliekovej zmesi a rovnako nepresávame šľahať metličkou. Keď zmes trochu vychladne, po jednom do nej zašľaháme žĺtky.

  Rúru rozohrejeme na 250 stupňov. Muffinovú formu s cestom vyberieme z chladničky alebo mrazničky a do každého otvoru opatrne nalejeme asi do ¾ objemu košíčkov pripravenú vaječnú plnku. Formu s koláčikmi dáme do rúry a pečieme asi 13 minút. Na záver ešte zapneme na 2 minúty grilovací režim, aby sa koláčiky zvrchu mierne pripiekli – je to ich typická črta. 

  Po dopečení vyberieme plech z rúry a necháme ho krátko postáť, aby krém sadol. Koláčiky Pastel de Nata podávame ešte teplé, posypané práškovým cukrom a škoricou (alebo vanilkou). 

  Tieto pravé portugalské koláčiky si vychutnáte najlepšie s odrodou Modrý Portugal z novej kolekcie vegánskych vín Vitis VEGAN. Táto pôvodom portugalská odroda červeného vína sa vyznačuje výraznou rubínovou farbou. V sviežej aromatike je okrem lesného ovocia cítiť aj bylinky a seno. Chuť vína je veľmi vyvážená, nie príliš robustná, skôr chutí ako jemne zladené tóny ovocia.

  Dobrú chuť Vám praje Vitis !

  Recept a foto pripravila foodblogerka Miška Smolová @michaelasistersbakerysk

  Vegánske vína VITIS nájdete na našom e-shope: www.najnapoje.sk

  Ingredients

  No ingredients could be found for this recipe.

  Instructions

  No instructions could be found for this recipe.

  Pridaj komentár