Aktuality

Vitis Galéria uvádza umenie inšpirované poéziou

Umenie je často výstižnejším nositeľom toho čo, bežnými slovami ťažko opísať. Maľba či poézia sú odrazom autorovej myšlienky a tie najzaujímavejšie vznikajú práve pri dobrom víne. Kurátor výstavy, doc. Mgr. Dávid Čársky konštatuje, že napriek náročnejšiemu zadaniu „inšpirácia poéziou“, výzvu prijalo 38 mladých výtvarníkov. Tí sa veľmi dobre popasovali s témou a prihlásili spolu 51 diel. „Autori mali v rámci zadania reagovať na ľubovoľnú báseň a interpretovať ju do vizuálnej podoby. Bohatosť prístupov porotu potešila, videli sme naratívne popisné zobrazenia, lyrické, ale aj čisto abstraktné,“ hovorí Čársky.

Z množstva návrhov vybrala odborná komisia napokon tri diela mladých a talentovaných slovenských umelcov – Bc. Veroniky Kľúčikovej, Mgr. art. Martina Májeka a Bc. Petra Polgára: „Tri víťazné návrhy sú odlíšené nielen použitím farebnej škály ladiacej s príslušnou farbou vína, ale aj výrazovými prostriedkami,“ dodáva Čársky.

 

„Vinohrad“ – víťazný návrh etikiet bieleho vína od Bc. Veroniky Kľúčikovej, inšpirovaný básňou „Vinohrad“ (Ján Smrek). Maľba vyobrazuje motív bobúľ bieleho vína.

 

 

 

 

 

Víťazný návrh „Temptatio“, ktorý bude zdobiť etiketu ružového vína od Mgr. art. Martina Májeka vyobrazuje vznášajúcu sa figúru, inšpirovanú úryvkom z diela „Božská komédia“ (Dante Alighieri).

 

 

 

 

„Dračia krv“ – víťazný návrh od Bc. Petra Polgára, ktorý sa inšpiroval básňou „Ach víno“ (Stanislav Štepka). Jeho návrh bude zdobiť etiketu červeného vína. Maľba evokuje hĺbku a pôsobí snovo, až sureálne.

 

 

 

 

Všetky súťažné, ako aj tri víťazné diela, máte možnosť vidieť – od 9. októbra 2014 až do februára 2015 v prostredí Schaubmarovho mlyna v Galérii insitného umenia SNG v Pezinku.

Pridaj komentár